Aktuality

Jsme PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, expert v oblasti LFHC (low fire hazard cables)/FRNC (flame retardant non-corrosive) kabelů.

Aktuality

Down

Kniha PRAKAB: 100 let pražské kabelovny

Při příležitosti 100. výročí založení naší společnosti jsme vydali také knihu. Jmenuje se PRAKAB: 100 let Pražské kabelovny a popisuje historii společnosti od jejího založení významným průmyslníkem Emilem Kolbenem až po současnost. Grafickou podobu knihy pro nás připravilo designérské studio Fuksaworks pod vedením Pavla Fuksu, který pracoval například pro značky Microsoft, Google, Twitter, Facebook, VEVO, Greenpeace, Mercedes nebo Budweiser. Text knihy napsal spisovatel a redaktor Lukáš Berný společně s generálním ředitelem naší společnosti Ing. Tomášem Zieschangem. Na přípravě knihy se podílelo i několik dalších kolegů.

Naši knihu si můžete objednat prostřednictvím emailové adresy maria.machovicova@prakab.cz a to za cenu 890,- Kč. 

Vážení zákazníci,

rádi bychom Vás informovali, že od 17.01.2022 zavádíme nový ceník
Pro zaslání aktuálního ceníku napište naší kolegyni, paní Scháňkové: Martina.schankova@prakab.cz

Děkujeme.

100 SLOV KE 100 LETŮM PRAKABU

Zažili jsme první republiku, obě světové války, vlnu zestátňování, samet i devadesátky. Nezastavila nás ani pandemie koronaviru. Pokračujeme dál v tom, co nám jde nejlíp, tedy ve vývoji a výrobě špičkových kabelů a péči o vaši bezpečnost. Ani v téměř sto letech nám nechybí nadšení a odhodlání na sobě pracovat a zlepšovat se. Dopředu nás ženete především vy, naši zákazníci, a víra, že to, co děláme, má smysl. A proto děkujeme, že jste u toho byli a stále jste s námi. Těšíme se, že to příští rok oslavíme a vykročíme společně do další stovky. 

Zaměstnanci 1929 

Semináře a výstavy

Vzhledem k současné epidemiologické situaci nejsou 
     naplánovány žádné semináře ani výstavy.


Vážení zákazníci,

vzhledem k bezpečnostním opatřením proti koronaviru se zavádí tato pravidla pro vyzvedávání zboží v areálu společnosti PRAKAB Pražská Kabelovna s.r.o.:

Každá nakládka se bude avizovat elektronicky, případně telefonicky.
Na nákladové vrátnici obdrží každý řidič podrobnější pokyny, jak se v areálu chovat.

Všechny žádosti na samosvozy zboží, prosím, zasílejte na následující emailové adresy:

• radek.holas@prakab.cz, tel. 272 070 199
• advojta@prakab.cz, tel. 272 070 312 a 272 070 213

Děkujeme za pochopení.

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o.


Změny prodejních a výkupních cen EUR palet

Více informací naleznete v dokumentu zde.


Oslavy 100 let - fotky 

Foto 01

Revoluce v požárně bezpečnostních kabelech se jmenuje PRAFla®+

Drtivá většina projektantů a realizačních firem v oboru elektroinstalací se už v praxi setkala s komplikacemi při navrhování PBŘ nebo při snaze jeho požadavky uvést do reality. Často se stává, že požadavky na požární trasy nejsou v souladu s technickými vlastnostmi současných kabelů, které lze na trhu pořídit. Požárně bezpečnostní kabely jsou díky svým plášťovým a izolačním materiálům jedny z technologicky nejvyspělejších kabelů vůbec. Díky svým vlastnostem zachraňují životy a zásadním způsobem pomáhají zasahujícím bezpečnostním složkám, mají však i své stinné stránky.

Požárně bezpečnostní kabely lze vyrobit ve dvou hlavních variantách, a to kabely s funkční integritou při požáru a kabely bez funkční integrity. Funkční integrita je zajištěna žilami opatřenými izolací ze silikonových polymerů, které vlivem tepla při požáru zkeramizují a vytvoří tak bezpečný obal měděného vodiče, který zabrání zkratu mezi jednotlivými žilami kabelu. Takové kabely napájí požárně bezpečnostní zařízení jako např. požární ventilátory a klapky pro odvod tepla a kouře, nouzové osvětlení, EPS ale i požární a evakuační výtahy atd. Ačkoliv se nad kabely při návštěvě nákupního centra s rodinou, divadla a muzea s partnerem či letiště a nádraží při služební cestě a dovolené vůbec nezamýšlíme, mají při záchraně lidských životů a majetku při požáru nezastupitelnou úlohu.

Funkční schopnost, tedy schopnost kabelu přenášet napětí, proud, signál, či data i při požáru však není jediným nelehkým úkolem, který kabely musí při požáru plnit. Současná legislativa vyžaduje v určitých typech požárních úseků, jako jsou např. únikové cesty, shromažďovací prostory ad. klasifikaci třídy reakce kabelů na oheň B2ca s1d1. Tento vysoký požadavek znamená, že kabely nepřispívají ke zhoršování prostředí v budově při požáru šířením požáru po povrchu kabelu, produkcí hustých toxických halogenních plynů, odkapáváním hořících částic atp. Tyto vlastnosti jsou vyžadovány i u provedení kabelů bez funkční integrity tak, aby osobám v budově zvyšovaly šanci na bezpečný únik z budovy v případě požáru a pomohly i při zásahu bezpečnostních složek.

Chemické složení těchto moderních plášťových materiálů si však vybírá svou daň v podobě nasákavosti a UV nestability kabelových plášťů. Tyto negativní vlastnosti tak zásadním způsobem omezují použití kabelů na suché vnitřní prostory. Dlouho tak byla instalace požárně bezpečnostních kabelů např. mezi budovami, ve vlhkých podzemních podlažích nebo na střešních konstrukcích velkou komplikací, která vyžadovala drahá opatření zamezující vlivu vlhkosti či UV záření.
Již velmi dobře zavedená značka bezhalogenových kabelů PRAFla® z produkce pražské kabelovny PRAKAB získala nyní jedno malé „+“, které však nabízí velká řešení při potížích s instalací kabelových tras v nevyhovujících podmínkách. Kabely s obchodním označením PRAFla®+ jsou díky nové plášťové směsi chráněny před vlhkostí i UV zářením. Po několika letech náročného vývoje přichází PRAKAB na trh s novými kabely PRAFla®+ a přináší tak revoluci v oblasti instalace požárně bezpečnostních kabelů, čímž opět prokazuje svou vedoucí pozici na trhu s bezhalogenovými kabely. Vysokou přidanou hodnotu těchto výrobků dokazují i referenční projekty, kde byly kabely použity, tím nejzvučnějším je zatím rekonstrukce Národního muzea v Praze.
PRAFla®+ obstojí v níže uvedených prostředích definovaných normou ČSN 33 2000-5-51.

The World of prakab

Kontaktujte nás